Historia squash

Krótka historia squasha

Squash to nowa a zarazem niezwykle prężnie rozwijająca się dziedzina sportowej rozrywki, która na całym świecie zdobyła już rzesze fanów. Także i w Polsce można poszczycić się dobrymi klubami ze wspaniałej jakości kortami oraz żywo rosnącym zainteresowaniem squashem amatorów sportowej rywalizacji. historia-foto-1.jpg

Wielu ludzi kojarzy tę dyscyplinę z halą i rakietą, jednakże mało kto może powiedzieć na jakich zasadach rozgrywane są mecze i co to dokładnie takiego ten squash? Co w nim jest takiego co wciąga ludzi , dlaczego daje taką frajdę i co jest kluczem do jego ogromnego sukcesu zastanawia wiele osób.

Squash to gra tocząca się w specjalnie do tego przeznaczonym, zamkniętym korcie. Przeznaczona dla 2 lub 4 osób (debel). Mecze są rozgrywane na specjalnych kortach o wymiarach 9,75 x 5,64 m w singlu i 13,72 x 7,62 m w deblu. Jest to dyscyplina sportowa polegająca na odbijaniu piłki o ścianę w sposób, który w maksymalnym stopniu utrudni ponowne odbicie piłki przez przeciwnika o ścianę w wyznaczonym polu. Ta dziedzina to także sportowa rywalizacja dająca ogromne, jednak przyjemne zmęczenie w krótkim czasie gry. Łatwość przyswajania techniki pozwala rozegrać mecz przez początkujących już od pierwszych minut pobytu w korcie. Łatwość wykonania poprawnego uderzenia i piłka najczęściej pozostająca w korcie po nieudanym trafieniu wyklucza poczucie zniechęcenia u początkujących. Squash to pełna satysfakcja dla dzieci i młodzieży, kobiet i mężczyzn w każdym wieku i na każdym stanowisku. Zasada fair play podczas meczu, gwarantuje bezpieczeństwo zawodnikom.

Historia squasha swoje początki wywodzi już ze starożytności, kiedy to znane były podobne gry. Od tamtej pory rozwinęło się mnóstwo przeróżnych form, które za podstawę miały odbijanie piłki dłońmi lub wszelkiego rodzaju rakietami. Około roku 1148 we Francji grano w „le Paume", które przerodziło się przez długie lata w dzisiejszy tenis. Squash jako taki wywodzi się niemal bezpośrednio z tej gry. Rozwinął się właśnie z tej dyscypliny około 1830 roku w Hhistoria-foto-2.jpgarrow - jednej z angielskich szkół. W 1864 r. powstały pierwsze 4 korty, a dyscyplina zyskała miano oficjalnej. Od tamtej pory na świecie powstały niezliczone ilości klubów squashowych.

Sam zaś squash stał się uznaną dyscypliną sportową i doczekał się wielu rozgrywek turniejowych na wysokim szczeblu. Szacuje się ,że dziś mamy już w Polsce około 165 miejsc do gry w squasha gromadzących coraz większą rzeszę zawodników. W rankingu Polskiej Federacji Squasha notowanych jest łącznie ponad 3250 zawodniczek i zawodników. Liczba ta stale rośnie a nowopowstające kluby są na coraz wyższym poziomie.